کربوهیدرات چیست ؟

برای اینکه بدانیم کربوهیدرات چیست ابتدا باید در مورد ساختار و منابع آن را مورد بررسی قرار بدهیم ، از آنجا که کربوهیدراتها در کنار چربی ها و پروتئین ها جزو سه دسته اصلی مواد غذایی اصلی ما هستند ، داشتن اطلاعات از آنها ضروری می باشد.

کربوهیدرات چیست و منابع آنها کدام است ؟

کربوهیدرات از ترکیب سه عنصر اکسیژن ، هیدروژن و کربن به وجود میایند از همین رو به آنها کربوهیدرات میگویند. از آنجا این سه عنصر به ترکیبهای بسیار متفاوتی می تواند در کنار هم قرار میگیریند و همچنین قابلیت ترکیب با دیگر عناصر را نیز دارند از اینرو کربوهیدراتهای بسیار متنوعی به وجود می آید شکل (الف) یک نمونه از یک ملکول کربوهیدرات خالص است .

شکل (الف) یک نمونه از ملکول کربوهیدرات

به زبان بسیار ساده تر ، کربوهیدرات همان قند ، نشاسته و فیبر موجود در میوه ها ، حبوبات ، لبنیات و سبزی ها هستند. کربوهیدرات ها ۴۰ تا ۷۰ درصد انرژی بدن شما را تامین می کنند.  این رقم با توجه به رژیم غذایی یا فرهنگ هر شهر و کشور بسیار متفاوت است. به عناون مثال در کشوری مثل هند در بعضی از اقشار آن تا ۹۰ درصد انرژی بدن مردم آنجا از کربوهیدراتها تامین میشود.

انواع کربوهیدرات کدامند ؟

کربوهیدرات ها به دو دسته کلی ساده و پیچیده تقسیم میشوند.

کربوهیدرات ساده :

کربوهیدرات های ساده یک یا دو ملکول قند در ساختار خود دارند و به سرعت در بدن شکسته میشود و تبدیل به انرژی میشود .

این دسته از کربوهیدرات ها در کبد به صورت چربی ذخیره می شوند و در صورت لزوم به سرعت شکسته می شود در غیر اینصورت مصرف زیاد این دسته با توجه فعالیت کم باعث بوجود آمدن کبد چرب می شود. و همچنن چاق کننده است. از منابع مهم این دسته میتوان از نوشیدنی های شیرین ، آبنبات ، قندهای تصفیه شده نام برد.

کربوهیدرات های پیچیده :

کربوهیدرات های پیچیده  سه یا بیش از سه ملکول قند در ترکیبات خود دارند ، از همین رو زمان بیشتری لازم است که آنها بشکند و تبدیل به انرژی شوند. از همین رو این دسته از کربوهیدراتها باعث چاقی نمیشوند یا کمتر باعث چاقی می شوند از مهمترین منابع این دسته میتوان

برنج قهوه ایی ، پاستا (ماکارونی) ، حبوبات ، نشاسته ، سبزیجات ، نان و غلات را نام برد.

در آخر

در دنیا تقریبا هر شش ماه یکبار تحقیق و آزمایش های جدید بین کربوهیدرات ها و پروتئین ها انجام میگیرد که کدام بهتر است ، گاهی اوقات کربوهیدرات ها و گاهی اوقات پروتئین ها برنده میشوند .

و هیچگاه به قطعیت نمی توان گفت که کدام به کدام برتری دارد.

راههای دریافت اپلیکیشن آسان بسان

هایپرمارکت آنلاین سیب اپهایپرمارکت آنلاین در کافه بازارهایپرمارکت آنلاین در گوگل پلی

 

 

سوپر مارکت آنلاین آسان بسان چیست؟

امروز کرمانشاه ، فردا ایران

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0