چای کله مورچه چیست؟ و چه تفاوتی با دیگر چای های دارد؟ چای کله مورچه که به چای باروتی نیز معروف است. در صنعت به چای C.T.C نامیده میشود. به خاطر رنگ دهی و طعم نسبتا تند آن در ایران محبوب است اما قبل از مصرف این مدل چای این مقاله را بخوانید .

چای کله مورچه یا باروتی در یک نگاه 

یکی از اقلام چای که از گذشته در کشور ما مورد استفاده و منطبق با ذائقه خاص بسیاری از مصرف کنندگان بوده است.

چای C.T.C  ویابه اصطلاح رایج آن “چای کله مورچه” است

دلیل نامگذاری این نوع چای نیز به احتمال زیاد رنگ سیاه و گردی و کوچکی دانه های آن بوده ، که در بدو ورود به کشور و به نظر تاجران آن شبیه سر مورچه بوده است!!

به همین دلیل نیز برای شناسائی و تبادل کالائی این نام رابرآن نهاده اند. بر خلاف تصور بسیاری از کسانی که آشنائی چندانی با این نوع چای ندارند؛

و فکر می کنند  C.T.C   به دلیل شکل آن ارتباطی با برگ چای ندارد و تولیدی صنعتی و مصنوعی است ، باید گفت که C.T.C  نه تنها از برگ خالص چای به دست می آید. حتی از برخی جهات مزیت های  بیشتری نسبت به چای سنتی دارد.

چای C.T.C  که  کوتاه شده سه کلمه انگلیسی (CUT & TEAR & CURL )  است و ترجمه آن چیزی شبیه به ( بریدن ، گسستن ، حلقه کردن ) می شود  !! در واقع اشاره به فرایند تولید این نوع  چای  دارد. چای کله مورچه به تنهایی مشکلی ندارد.بلکه مواد افزودنی که  برای معطر شدن چایی بوسیله کارخانه های سازنده اضافه می شود

بستگی به نوع اسانس و میزان مواد بکار رفته در چایی سبب بروز مشکلات و بیماری های مختلفی می شود:

هر چه قدر چایی از اسانس و مواد افزودنی کمتری برخوردار باشد سالم تر بوده  و خاصیت بیشتری برای افراد دارد ولی اگر چایی به خاطر رنگ و عطرش مواد افزودنی زیادی در آن بکار گرفته شود سرطان زا می شود.چای کله‌ مورچه و باروتی سریع رنگ می‌دهند و‌ چه‌بسا به همین دلیل هم بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند.

چای کله مورچه از چه درست میشود ؟

همچنین چای کله مورچه از مخلوط کردن خرده‌ها و پودر کهنه چای با رنگ و اسانس تهیه می‌شوند. به این نوع چای رنگ سنتزی می‌زنند پس از مدتی رنگ آن تغییر کرده و کدر، تیره و مات می‌شود . همین نشانه‌ها و خصوصیات مشخص می‌کند این نوع چایی حاوی مواد رنگی و بی‌کیفیت است.

 مصرف کنندگان باید دقت کنند که نمی‌توان به ارگانیک بودن این نوع محصولات اعتماد کرد.اما برای خرید چای بهتر است سراغ برندهای معتبر و معروف رفت و چای فله‌ای خریداری نکرد . چون این نوع چای‌های فله‌ای کارشناسی نشده‌اند و اغلب هم در شرایط غیربهداشتی نگاهداری می‌شوند.

چای شکسته، برگی، قلمی و انواعی که از برگچه‌های بالایی بوته چای تهیه شده باشد. بهترین انواع چای سیاه محسوب می‌شود و به‌عکس، چای کله‌مورچه و باروتی، چای درجه ۳ است و کیفیت و ارزش تغذیه‌ای چندانی ندارد.

راههای دریافت اپلیکیشن آسان بسان

هایپرمارکت آنلاین سیب اپهایپرمارکت آنلاین در کافه بازارهایپرمارکت آنلاین در گوگل پلی

 

 

سوپر مارکت آنلاین آسان بسان چیست؟

امروز کرمانشاه ، فردا ایران

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0