پنیر کممبر یا کاممبر چیست؟ پنیر کممبر Camembert یک پنیر نرم فرانسوی است، از شیر گاو تهیه میشود. طعم آن تند و رنگ لایه بیرونی آن سفید میباشد. هرچه، پنیر رسیده تر می شود، نرم تر و طعمش تندتر میگردد. این پنیر به روشهای مختلفی سرو میشود. و حاوی مواد معدنی، پروتئین، کالری و ویتامین های متنوعی است.

( زمان تقریبی مطالعه ۲ دقیقه )

تاریخچه

پنیر کممبر اولین بار در سال ۱۷۹۱ میلادی توسط شخصی به نام ماری هارل ساخته شد، او یک کشاورز از اهالی “نرماندی” واقع در شمال فرانسه بود. به دنبال مشاوره ها و توصیه های یک کشیش که از منطقه “بری” آمده بود، موفق به ساخت این پنیر شد. 

هرچند، پنیری که امروز می شناسیم، به واسطه صنعتی شدن اروپا و تولید کارخانه ایی آن در قرن ۱۹ میلادی بوده است.

پنیر کممبر در بسته بندی

در سال ۱۸۹۰ میلادی مهندسی به نام ریدل، یک جعبه چوبی برای حمل و بسته بندی این پنیر ابداع کرد، این جعبه حمل پنیر را برای مسافتهای طولانی راحت تر میکرد. طوری که امکان ارسال آن به آمریکا مهیا شد. و اینگونه پنیر کممبر جای خود را در فرهنگ مردم آمریکا باز کرد.

این پنیر در جنگ جهانی اول به سربازان فرانسوی داده میشد. بعد از اتمام جنگ، به فرهنگ عامیانه فرانسه راه پیدا کرد.

طعم، رنگ و ساخت پنیر کممبر

تا قبل از تکمیل شدن دانش ما در مورد قارچ ها، رنگ لایه بیرونی پنیر امری کاملا شانسی بود. معمولا، رنگ آن خاکستری مایل به آبی با لکه های قهوه ای بوده است. در اوایل قرن بیستم و شناسایی “پنی سیلیوم کاممبرتی” رنگ لایه بیرونی آن سفید یک دست شد. 

در تولید پنیر کممبر به شیوه سنتی، از شیر غیر پاستوریزه استفاده میشود. در حال حاضر ۱۰% پنیرهای کاممبر ساخته شده در فرانسه با شیر غیر پاستوریزه تولید میشود.

این پنیر با تلقیح باکتری مزوفیلیک در شیر گرم گاو بدست می آید. بعد از گذشت حدود ۴۸ ساعت از اضافه کردن باکتری و مایه، هنگامی که پنیر کمی سفت شد. به سطح خارجی آن پنی سیلیوم کاممبرتی پاشیده می شود، حداقل به ۳ هفته زمان نیاز است، تا سطح پنیر کامل پوشیده و رنگ سفید آن کاملا ظاهر شود.

لایه بیرونی پنیر نوعی کپک از جنس پنی سیلین است. طعم آن تند و بافت نرم و خامه ایی دارد. 

کممبر در دیگر کشورها

در کشور چک این پنیر را با نام “هرملین” می شناسند. و نام این پنیر در انگلستان “کورنیش کاممبرت” است.

نحوه و موارد استفاده 

این پنیر را به صورت خام، گریل شده و سرخ شده می توانید استفاده کنید. 

پنیر خام به تنهایی یک طعم دهنده و یک میان وعده عالی است. به صورت خام آن را می توانید به سالاد اضافه کنید. به ویژه سالادهای تند. یا در کنار نوشیدنی ها از آن استفاده کنید.

در فرانسه نان، عسل یا مارمالاد به همراه پنیر خام یک میان وعده محبوب است.

پنیر کممبر به وسیله فر در دمای ۲۱۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ دقیقه ذوب کنید، و به همراه نان تست یک میان وعده لذیذ داشته باشید.

همچنین میتوانید در آخرین مرحله گریل کردن یا کباب کردن آنرا به گوشت، سیب زمینی اضافه کنید و اجازه دهید تا کمی بر روری آنها ذوب شود.

اضافه کردن به مواد اولیه غذا، روش دیگر استفاده از این پنیر است.

پنیر کاممبر یا کممبر چیست

همچنین سرخ کردن قطعات پنیر کممبر به همراه پودر آویشن و نمک یکی از پیش غذاهای فرانسوی است. که همراه نان تست و اسفناج تازه سرو می شود.

زمان نگهداری پنیر کممبر در یخچال و فریزر

مدت زمان نگهداری پنیر کممبر در یخچال ۲ هفته است و زمان نگهداری آن در فریزر ۶ ماه می باشد. نگهداری این پنیر تقریبا شبیه سایر پنیرها میباشد.

نکات عمومی 

  • بهترین طعم پنیر در حالت خام هنگامی است، که پنیر هم دمای اتاق باشد. بعد از خارج کردن پنیر از یخچال نیم ساعت آن را در دمای محیط قرار دهید
  • برای برش دادن پنیر از یک چاقوی تیز با تیغه بلند استفاده کنید
  • بعد از خارج کردن پنیر از فریزر برای یخ زدایی، آن را ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید، یا به مدت ۴ ساعت در دمای اتاق بگذارید. از حرارت دادن مستقیم یا غیر مستقیم برای یخ زدایی استفاده نکنید.

جدول خواص و کالری

این پنیر حاوی پروتئین، کلسیم و ویتامین دی قابل توجه است. جدول زیر مقایر موادمعدنی، ویتامین و کالری در ازاء ۱۰۰ گرم پنیر کاممبر تنظیم شده است.

خواصمقدار
کالری۳۰۰
چربی۲۴ گرم
پروتئین۲۰ گرم
کربوهیدرات۰.۵ گرم
سدیم۸۴۳ میلیگرم
کلسیم۳۸۸ میلیگرم
پتاسیم۱۸۷ میلیگرم
آهن۰.۳۳ میلیگرم
ویتامین D۰.۴ میلیگرم
هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *