پنیر کاتیج یا پنیر لاکتیکی چیست ؟

پنیر کاتیج چیست ؟ این پنیر در انگلیسی Cottage Cheese نامیده میشود، در فارسی بیشتر به نام پنیر لاکتیکی شناخته میشود. بافت آن نرم و رنگش سفید است، طعمی ملایم دارد. با توجه به کالری کم آن مورد توجه بدنسازان است. همچنین، به علت ارزش غذایی بالای آن به ورزشکاران و مادران باردار توصیه میشود. 

پنیر کاتیج چیست

تاریخچه پنیر کاتیج یا پنیر لاکتیکی

یک داستان جذاب در منظومه حماسی ادیسه هومر درباره این پنیر وجود دارد.

در آن داستان شاعر شرح میدهد، “پولیمپوس” [یکی از شخصیتهای افسانه ای یونانی غول یک چشم]  چطور شیر را در داخل معده حیوانات ذخیر می کرد، و آنزیمهای داخل معده حیوانات باعث دلمه بستن شیر و تبدیل آن به پنیر کاتیج می شده است. 

تصور میشود. منشاء این پنیر لاکتیکی در خاورمیانه است و به ۷۰۰۰ سال قبل بر میگردد. 

شواهد استفاده از پنیر کاتیج در یکی از حکاکی های دیوار معبدی در بین النهرین یافت شده است. این دیوار نبشه قدمتی حدود ۵۰۰۰ سال دارد، و در آن دیوار نوشته باستانی فرایندی را نشان میدهد که در آن تمدن ماده ای مانند پنیر لاکتیکی (کاتیج) امروزی درست شده است و در آب نمک نگهداری می شده است. 

پنیر لاکتیکی در روم باستان نیز استفاده می شده است، و با توسعه امپراتوری روم این پنیر نیز به اقصی نقاط این امپراتوری نشر پیدا کرده است. 

بعد از جهانگشایی و کشف خشکی های جدید توسط اسپانیا در سال ۱۴۹۳ میلادی این پنیر به آمریکا راه پیدا کرد.

در حال حاضر خیلی از اقوام ایران به ویژه زاگرس نشینان به روش سنتی این پنیر را تولید می کنند. و به صورت سنتی آنرا داخل کوزه به همراه آب و نمک نگهداری می کنند. در برخی از نقاط ایران به پنیر کوزه ای نیز مشهور است.

عکس پنیر لاکتیکی

تولید پنیر کاتیج

پنیر لاکتیکی یا کاتیج از سال ۱۹۳۰ در ایالات متحده صنعتی شد. با استفاده از شیر پاستوریزه کم چرب پنیر کاتیج را تولید می کرده اند. امروزه علاوه بر استفاده از این نوع شیر، از شیر غلیظ شده و شیر خشک کم چرب هم برای تولید پنیر لاکتیکی استفاده میشود. 

پنیر کاتیج توسط تلقیح باکتری های که اسید لاکتیک تولید می کنند بدست می آید. با توجه به نوع باکتری تلقیح شده (مایه اضافه شده به پنیر) طعم و بافت آن کمی متفاوت است. 

در روش سنتی در ایران استفاده از سرکه سیب بجای باکتریهای اسید لاکتیک ( که عمدتا در روش سنتی از سیستم گوارشی حیوانات حلال گوشت گرفته می شده است) نیز رایج است. 

شیر را تا حدود ۵۰ درجه سانتی گراد گرم می کنند، سپس مایه پنیر یا سرکه را به آن اضافه میشود. حدود ۱ الی ۲ ساعت شیر در این دما باید نگهداری شود. تا سرعت لخته بستن شیر بیشتر شود. بعد از آن آب اضافی را از شیر خارج می کنند. برای سرعت بخشید به این کار پنیر کاتیج را تحت فشار قرار میدهند. 

سپس، آن را در محلول آب نمک نگهداری یا بسته بندی میکنند و آماده مصرف میباشد. 

موارد مصرف پنیر لاکتیکی

در ایران این پنیر به طور سنتی به همراه نان و چای یک صبحانه است، همچنین همراه با سبزیهای خوراکی و نان یک عصرانه و میان وعده مغذی است. قبلا در مورد نگهداری پنیر به تفصیل بحث شده است. در صورت علاقه به مطالعه آن لینک آبی رنگ را بفشارید.

ارزش غذایی و کالری

پنیر کاتیج با توجه به اینکه از شیر کم چرب تهیه میشود. بین بدنسازان محبوبیت بالایی دارد. و همچنین، با توج به ارزش غذایی و پروتئین مناسب آن به ورزشکاران و مادران باردار توصیه میشود.

در هر ۱۰۰ گرم از پنیر کاتیج مواد زیر وجود دارد

نام مقدار در هر ۱۰۰ گرم
کالری۸۰
چربی۱ گرم
پروتئین۱۴ گرم
کربوهیدرات۳ گرم
فیبر۰
سدیم۳۰۰ میلیگرم
هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *