پروتئین چیست؟

پروتئین چیست ؟ پروتئین یک ماده مغذی است که برای ساختن توده عضلانی ضروری است. معمولا در محصولات حیوانی یافت می شود، گرچه در سایر منابع مانند آجیل و حبوبات نیز وجود دارد.

پروتئین حدود ۱۵ درصد وزن بدن یک فرد را تشکیل می دهد. از نظر شیمیایی، پروتئین از اسید آمینه تشکیل شده است که ترکیبات آلی ساخته شده از کربن، هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است.

نقش اسیدهای آمینه در پروتئین چیست ؟

اسیدهای آمینه، بلوک های ساختمانی پروتئین هستند، و پروتئین ها بلوک های ساختاری توده عضلانی هستند.

اسیدهای آمینه ضروری

اسیدهای آمینه علاوه بر تامین پروتئین برای ساختار ستون فقرات، به عنوان جزئی از آنزیم ها (موادشیمیایی مورد استفاده ی بدن برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای بیولوژیکی مورد نیاز برای حفظ حیات) نیز عمل می کنند.

محتوای اسیدآمینه از پروتئین یا آنزیم خاصی بوده که ویژگی ها و عملکرد های منحصربه فرد آن را مشخص می کنند.

برای نمونه هیستادین برای ساخت هیستامین ( بخش مهمی از پاسخ ایمنی بدن) اهمیت دارد. ترئونین برای ساخت پورفیرین ضروری است، که رنگدانه ی سلول های قرمز خون را برای اتصال به آهن می سازد. والین نیز اسیدآمینه ای است که به اتصال پروتئین ها به یکدیگر کمک می کند.

موادغذایی حاوی پروتئین

موادغذایی شامل پروتئین چیست ؟ از جمله گوشت، ماهی و مرغ به عنوان پروتئین کامل به حساب می آیند، زیرا حاوی تمام اسیدهای آمینه می باشند.

از دیگر موادغذایی حیوانی با پروتئین کامل می توان به فرآورده های لبنی و تخم مرغ اشاره کرد. به استثنای لوبیا سویا و کوینولا دیگر موادغذایی گیاهی به عنوان پروتئین ناکامل در نظر گرفته می شوند، به طوریکه اسیدهای آمینه متنوعی دارند، اما حاوی تمام ۱۰ اسیدآمینه ضروری نیستند.

همچنین منابع اسیدهای آمینه با منشاء گیاهی شامل ذرت، لوبیا، برنج، حبوبات و مغزهای آجیل است.

چقدر پروتئین در روز مصرف کنیم؟

۱۰ تا ۳۵ از درصد کل کالری روزانه از پروتئین بدست می آید. البته میزان پروتئینی که فرد باید مصرف کند بستگی به سن ،جنس و میزان فعالیت روزانه دارد اما بهتر است  ۶ تا ۸ گرم به ازای هر کیلو از وزن بدن در روز پروتئین مصرف شود.

مثلا اگر ۵۰ کیلو وزن دارید روزانه ۳۰ تا ۴۰ گرم پروتئین در روز نیاز دارید.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *