استفاده از آب ژاول یا وایتکس در ماشین لباسشویی ممنوع !

استفاده از آب ژاول یا وایتکس در ماشین لباسشویی صدمات زیادی به ماشین لباسشویی میزند. متاسفانه شاهد آن هستیم که از آب ژاول در ماشین لباسشویی استفاده میشود، حتی بعضی ها هم راهکارهایی برای استفاده از آب ژاول در لباسشویی می دهند که به هیچ عنوان تایید نمیشود.

استفاده از آب ژاول در لباسشویی

وایتکس چیست ؟

آب ژاول که در ایران وایتکس شناخته می شود. وایتکس نام یک برند است همانطور که ما ایرانی ها بعضی وقت ها عادت کردیم که اولین برندی که یک محصول را معرفی کرده است، آن محصول را با نام آن برند می شناسیم ، مانند تاید ، ریکا ، کلینیکس و…

وایتکس هم دقیقا از این قاعده مستثنی نیست. وایتکس اولین برندی بود که آب ژاول را وارد بازار ایران کرد. آب ژاول یک گند زدا و ضد عفونی کننده قوی است. طعم و بوی بسیار تندی دارد و رنگی مایل به زرد دارد .

در صنعت از این مایع برای رنگ زدایی و سفید کردن پارچه و خمیر کاغذ استفاده میشود. در مصارف خانگی برای سفید کردن پارچه و ضدعفونی کردن سبزی از آن استفاده می کنند.

فرمول آب ژاول چیست و چطور عمل می کند ؟

محلولی است در آب  حاوی درصدی از هیپوکلریت سدیم (NaOCl) . این نسبت بسته به مصارف مختلف، متفاوت است.

آب ژاول ماده‌ای سمی است. آب ژاول به دلیل آزاد کرد کلر خاصیت ضدعفونی کننده دارد. اگر با آب جوش ترکیب شود باعث آزاد شدن گاز کلر می شود. چنانچه به اشتباه نوشیده شود باید فورا شیر نوشید.

از وایتکس در ماشین لباسشویی و ظرفشویی می توان استفاده کرد

بعد از آزاد سازی کلر ماده باقی مانده هیپوکلرید است که به شدت قابلیت اکسید کردن دارد، از این رو قطعات فلزی که در مجاورت این ماده قرار میگیرند، در معرض اکسیداسیون (زنگ زدگی) شدید قرار میگیرند.

به همین، دلیل نباید از آب ژاول یا وایتکس در ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی استفاده کرد.

برای تمیزی بیشتر چکار کنیم ؟

بهترین روش برای تمیزی بیشتر البسه در ماشین لباسشویی استفاده از پودر های سفید کننده استاندار است که در حال حاضر پودر سفید کننده سپید و پودریا مایع سفید کنند Vanish در بازار ایران موجود است .

پودر لکه بر لباس

نمونه ایی از پودر های لکه بر لباس موجود در بازار ایران

برای ماشین ظرفشویی از قرص های قویتر به همراه مایع ماشین ظرفشویی و نمک آن می توان استفاده کرد و نتیجه دلخواه را گرفت .

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *