مدت زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال

مدت زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال برای اینکه کیفیت خود را حفظ کند بسته به نوع مواد غذایی متفاوت است.

به طور کلی مواد غذایی را میتوان به سه دسته تقسیم کرد

  • مواد غذایی خام
  • مواد غذایی آماده یا پخته
  • مواد غذایی نیمه آماده

هر یک از مواد غذایی درای زمان بندی های متفاوتی هستند.

شرایط یخچال مثل تمیز کردن داخل یخچال، حجم مناسب پر شدن یخچال و تنظیم دمای آن مناسب فصل همگی به نگهداری بلند مدت تر کمک میکند. یخچال برخلاف فریزر است یعنی برای عملکرد بهتر نباید کامل پر شود.

یک راه مناسب برای بهتر کردن عملکرد یخچال استفاده از سلفون و یا ظروف با درب عایق است. استفاده از این روش باعث میشود که علاوه بر اینکه طول عمر مواد غذایی بیشتر شود. یخچال هم تمیزتر بماند و انتشار کپک یا قارچ های احتمال جلوگیری شود. همچنین باعث میشود که یخچال بوی نامطبوع به خود نگیرد.

بهترین زمان نگهداری مواد غذایی خام در یخچال

بسته به نوع ماده غذایی، بسته بندی و موقعیت مواد غذایی زمان آن متغییر است. میوه های باید در پایین ترین قسمت یخچال نگهداری شود. و در شرایطی قرار گیرید که کمترین میزان رطوبت را از دست دهد.

خوشبختانه میوه ها در صورت فساد یا یا شروع به فساد تغییر ظاهر و رنگ میدهند و به راحتی میتوان آنها را تشخیص داد.

در این شرایط باید به سرعت میوه های در معرض فساد را از دیگر میوه ها سالم جدا و معدوم کرد. میوه ها و صیفی های مختلف عمر متفاوتی دارند بهتر است که آنها از هم جدا شوند. فساد یکی از آنها باعث میشود که روند فساد دیگر میوه ها تسریع شود.

معمولا اکثر مواد غذایی خام بر روی بسته بندی آن قید شده بعد از باز شدن چه مدت در یخچال نگهداری شود. این عدد به طور متوسط در شرایط مختلف محاسبه و کمترین زمان آن را بر روی بسته بندی قید کرده اند.

از همین رو بهتر است اطلاعات روی بسته بندی حفظ شود. و برای بهتر شدن تاریخ باز شدن بسته بندی را روی جعبه آن قید کنید.

بهترین زمان مواد غدایی پخته شده در یخچال

توصیه کلی برای مدت زمان نگهداری غذای پخته شده ۲۴ ساعت است ولی این عدد بسیار کلی است. به عنوان مثال تخم مرغ آب پز با گوشت پخته بسیار متفاوت است.

نگهداری مواد غذایی نیمه آماده در در یخچال

غذاهای نیمه آماده معمولا به صورت بسته بندی است و بهترین شرایط برای آنها نگهداری در فریزر میباشد. معمولا توصیه ایی برای نگهداری آنها در یخچال نیست. مگر اینکه شرکت سازنده آن بر روی بسته بندی قید کرده باشد.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *