علت گرانی تخم مرغ

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در مورد عامل اصلی گرانی تخم مرغ گفت:

از آغاز مهرماه امسال با شیوع بیماری های تنفسی در مرغداری های استان هایی مانند تهران، البرز، آذربایجان، قزوین و قم قیمت تخم مرغ افزایش یافته است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ناصر نبی پور با بیان این که عامل اصلی گرانی تخم مرغ در جامعه کمبود عرضه است افزود:

از آغاز مهرماه امسال با شروع بیماری های تنفسی در مرغداری های استان هایی مانند تهران، البرز، آذربایجان، قزوین و قم قیمت تخم مرغ افزایش یافته است.

وی اظهار داشت:

هم اکنون ۸۰ درصد تولید تخم مرغ در هفت استان کشور انجام می شود که از این میان در پنج استان حدود ۱۵ میلیون تن مرغ معادل روزانه هزار تن معدوم شده و این درحالیست که دو هزار و ۶۰۰ تن تولید روزانه مرغ است.

تلفات کنونی به دلیل عدم انجام واکسیناسیون در برابر بیماری مورد نظر بوده که نیازمند حمایت است.

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون مرغ در برابر بیماری کنونی تنها در چند کشور صورت می گیرد، ادامه داد:

بیماری طی سال گذشته منجر به تلفات ۱۳ میلیونی مرغ شده است.

نبی پور همچنین افزود: سازمان دامپزشکی امسال پیش بینی کرده بود که مشکلاتی برای مرغداران به وجود خواهد آمد که متاسفانه شرایط مقابله با این بحران از سوی مسئولان ایجاد نشده است.

در حال حاضر مرغداران با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و این در حالیست که مرغدارانی که مرغداری خود را بیمه کرده اند و برای دریافت خسارت به بیمه مراجعه می کنند با پاسخ منفی به دلیل نبود بودجه در بیمه روبرو می شوند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد:

از طرفی هم سازمان دامپزشکی برای مقابله با این بحران یار و همکاری ندارد به طوری که حتی بودجه ای برای معدوم سازی مرغها در اختیار آن نیست.

وی همچنین افزود: علاوه بر این به دلیل نبود بودجه شعاع قرنطینه از سه کیلومتر به یک کیلومتر کاهش یافته و همین مسئله به درگیری مرغداری های بیشتر با بیماری دامن زده است.

از سوی دیگر تعداد مرغ های بومی افزایش یافته و به علت بیماری آنها مرغداری ها نیز آلوده شده اند.

وی ادامه داد:

برای جلوگیری از کمبود تخم مرغ در بازار اندکی واردات از ترکیه صورت گرفته و این در حالیست که کشورهای همسایه نیز با چنین معضلاتی درگیر هستند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت:

اگر دولت برای معدوم سازی و پاکسازی یاری رسان مرغداران باشد می توان انتظار داشت طی چندماه آینده تولید در روال عادی قرار گیرد.

قیمت نهاده های دامی طی دوماه اخیر افزایش یافته و هم اکنون با ارز آزاد وارد می شود با وجود این، بر قیمت آن به میزان ۷۰ درصد افزوده شده است.

نبی پور اظهار داشت: هر کیلو گرم ذرت ۶۵۰ تا ۷۰۰ تومان خریداری می شد اما در حال حاضر هر کیلوگرم هزار و ۱۰۰ تومان خریداری می شود.

وی ادامه داد:

همچنین سویا که هر کیلوگرم آن حداکثر هزار و ۴۰۰ تومان از سوی مرغداران خریداری می شد طی دوماه اخیر هزار و ۸۵۰ تومان در بندر معامله می شود

به طوری که اگر در تهران به دست مرغدار برسد بر قیمت هر کیلوگرم آن حداقل ۱۰۰ تومان افزوده می شود.

 

منبع: اخبار اقتصاد

سوپر مارکت آنلاین آسان بسان چیست؟ و راههای دریافت اپلیکیشن آسان بسان

امروز کرمانشاه ، فردا ایران

دیدگاه (1)

    عباس پوریزدان پناه
    دی 3, 1396-1:43 ب.ظ

    مطالب سایت شما خیلی خوب و مفید میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *