رژیم ماه رمضان و دیگر توصیه های روزه داری

ماه رمضان فرصت مناسبی برای سم زدایی از بدن و راحت شدن از شر وزن اضافی است. اما در کنار فرایض دینی که با دقت انجام می شود. در رژیم ماه رمضان و فعالیتهای بدنی باید با دقت انجام شود که صدمه ی به بدن وارد نشود. 

نکته : خوانندگان گرامی توجه داشته باشند این نوشته و سایر مقالات مرتبط با سلامت و ماه رمضان برای اشخاصی تهیه شده است، که مشکل خاص پزشکی ندارند و می توانند روزه دار باشند.

فلسفه روزه

روزه برای تزکیه نفس و پرهیزکاری و تفکر به امور معنوی است. پژوهشگران دینی مقالات و نظرات مفصلی برای روزه داری در بعد معنوی دارند، اما اکثر آنها اعتقاد دارند که روزه داری روح و تن را پاک و قوی می کند.

مسائل پزشکی در رمضان و روزه داری

در مواردی که پزشک به علت بیماری خاص کسی را از روزه داری منع می کند، در سایر موارد ماه رمضان می تواند فرصت بسیار مناسبی برای شروع یک تغییر در رژیم غذایی باشد، آن را به عنوان یک رژیم موثر و شروع ساخت یک عادت مناسب در خوارکی های و آشامیدین ها باشد. که از شر اضافه وزن، کبد چرب، ترک سیگار و دیگر عادات مضر غذایی رها شوید.

رژیم خوارکی مناسب ماه رمضان

رژیم ماه رمضان

در ابتدا باید در نظر داشته باشید که ساعات وعده های غذایی شما تغییر می کند. در چند روز اول ماه رمضان ممکن است در ساعات خاصی از روز احساس گرسنگی یا تشنگی شدیدی بکنید. این طبیعی است اما برای مقابله با این تشنگی یا گرسنگی باید رژیم مناسب در وعده های افطار و سحری و بین آنها داشته باشید.
در ماه رمضان باید در نظر داشته باشید که گروه مواد غدایی زیر به بدن شما می رسد .

  • گروه نان ، غلات ، برنج ، ماکارونی
  • گروه گوشت ( پروتئین ) ، حبوبات و دانه ها
  • گروه شیر و لبنیات
  • گروه سبزیجات
  • گروه میوه ها
  • گروه مایعات
  • گروه قندها
  • گروه چربی ها

خوشبختانه در اکثر غذاها ترکیبی از گروه های بالا موجود می باشد،  باقی آنها را  می توانید به صورت تکی استفاده کنید مثل شیر یا میوه ها.

چه خوراکی هایی برای افطاری مناسب است؟

بعد از ساعات روزه داری بدن به شدت تمایل دارد که انرژی و آب را به خود جذب کند. از این رو خوراکی هایی که دارای مایع زیاد و کالری مناسب هستند برای افطاری بسیار مناسب اند.

سوپ ها، آش ها، شیر ولرم، آب خیلی سرد نباشد. مقداری خرما، شله زرد از جمله خوراکی های بسیار مناسب برای افطاری هستند. توجه داشته باشید که آب خیلی سرد نباشد، چون باعث اسپاسم معده می شود و ممکن است با درد شدید همراه شود. شیر هم بهتر است ولرم باشد. اگر احساس ضعف وجود داشت، بهتر است با کمی شکر یا عسل شیرین شود تا انرژی سریع به بدن منتقل کند. در کل خوراکی های که برای افطار صرف می شود بهتر است خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد.

رفع تشنگی در ساعت های روزه داری

بهترین کار برای رفع تشنگی در طی ساعات روز ماه رمضان توجه به رژیم خوراکی سحری و مایعاتی است که میل می شود. خوردن غذاهای شور یا چرب و همچنین غذاهایی که خیلی خشک هستند، در سحری باعث به وجود آمدن عطش در طی روز می شود. استفاده از شربت های خاکشیر، تخم شربتی و همچنین خوردن مقداری آبلیمو تازه در سحر به تعادل دمای بدن کمک شایانی می کند.

جلوگیری از گرسنگی در ماه مبارک رمضان

به طور طبیعی بدن ما عادت کرده است که به وقت نهار احساس گرسنگی کند. در چند روز اول ماه رمضان به خاطر تغییر رژیم غذایی و زمان وعده ها آن، امر طبیعی است. تا تنظیمات بدن ما با وعده های جدید غذایی هماهنگ شود.

اما برای جلوگیری از گرسنگی زیاد، خوردن خوراکی های دیر هضم تر مانند فیبرها که در حبوبات به وفور یافت می شود و ترکیبی آنها با مقدار کمی پروتئین مثل گوشت قرمز، سفید و یا قارچ باعث می شود که در طی روز کمتر احساس گرسنگی کنیم.

مصرف غذاهای پخته شده به جای سرخ شده مناسب تر است. سیب زمینی، ماکارونی، برنج به صورت باقالی پلو یا عدس پلو یا ترکیباتی از این دست با برنج، برنج با خورشت. دقت شود که خورشت نباید خیلی چرب یا پر گوشت باشد.

میوه ها و سبزیجات هم برای سحری بسیار مناسب هستند، که می توانید آنها را در سالاد استفاده کنید. سحری وعده ی غذایی شبیه به نهار است پس بسیار مهم می باشد و نباید حذف شود.

ترشی ها و فست فود هنگام سحر ممنوع است. و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

برای خواندن مطالب تکمیلی در این زمینه بر روی لینک آبی رژیم مناسب ماه رمضان کلیک کنید.

درمان کبد چرب با رژیم ماه رمضان

روزه دارانی که دارای مشکل کبد چرب هستند، می توانند از این ماه حداکثر استفاده را ببرند و علاوه بر انجام فرایض دینی، کبد خود را نیز درمان کنند.

در طی روز بدن انرژی خود را از سوزاندن چربی های ذخیره شده در بدن تامین می کند. روزه داران چون در طی روز وعده غذایی دریافت نمی کنند. این عمل تبدیل چربی می تواند بیشتر باشد. با هدایت و یک رژیم غذایی مناسب و همچنین رعایت چند نکته می توان به راحتی چربی های کبد را پاک کرد. استفاه از سرکه سیب ، عرق کاسنی ، لیمو تازه ، انگور در بین الگوی غذایی روزه داران به راحتی می توان با کبد چرب مبارزه کرد.

بر روی لینک آبی درمان کبد چرب در ماه رمضان کلیک کنید و مطالب بسیار مفید در این رابطه را بخوانید.

ترک سیگار

تقریبا تمای مراجع شیعه و اهل تسنن متفق القول هستند، که استعمال سیگار باعث شکسته شدن روزه می شود. از این رو روزه داران از مصرف سیگار در حین ساعات روزه داری خودداری می کنند. مصرف سیگار دو جنبه روانی و جسمانی دارد، که اکثر سیگاریان از لحاظ روانی وابستگی به سیگار دارند. با به هم ریختن عادات روزانه معمول روزه داران و همچنین استعمال نکردن سیگار فرصت خوبی است که روزه داران سیگار را ترک کنند. از آنجا به تجویز اکثر روانشناسان ترک سیگار باید یکمرتبه صورت بگیرید، ماه رمضان فرصت خوبی است که از آن استفاده کنید.همچنین با نوشیدن مایعات زیاد در فاصله بین افطاری تا سحری تمایل بدن را برای مصرف سیگار کمتر می کند.

روش های موثر برای ترک سیگار در ماه رمضان را میتوانید از اینجا بخوانید.

اندازه گیری کالری برای کنترل وزن

در ایام رمضان راحتتر می توانید کالری های وارد شده به بدن را اندازه بگیرید. در روزهای عادی معمولا ما از ریز تغذیه هایی استفاده می کنیم که فراموشمان می شود که آنرا ثبت کنیم. حتی وعده های اصلی معمولا بین فواصل کاری است، از این رو ممکن است که فراموش شود.اما در ایام روزه داری معمولا تغذیه ما در خانه انجام می شود که امکان ثبت آن راحت است. می توانید این عادت خوب را بعد از رمضان هم ادامه دهید.

اصل اولیه رژیم غذایی ثبت کالری های وارد شده به بدن است، که در رژیم ماه رمضان فرصت مناسبی برای ثبت آن است. خوشبختانه برنامه های خوبی برای گوشی های هوشمند در این زمینه طراحی شده است، که میتوانید از آنها کمک بگیرید. میزان مصرف کالری روزانه با توجه به سن، جنسیت، فیزیک بدن، فعالیت بدنی در نظر گرفته می شود.

اما به طور کلی میزان مصرف کالری برای زنان را روزانه بین ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰ و برای مردان بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کالری درنظر می گیرند. با استفاده از اپلیکیشن های اندازه گیری کالری های دریافتی و دانستن میزان مورد نیاز کالری خود می توانید به راحتی در ماه رمضان وزن کم کنید.

زمان استراحت

از دیگر مسائلی که در ماه رمضان تغییر می کند، زمان خواب و استراحت است. طبیعی است که با روالی که در ایام عادی داشته اید در ماه رمضان هم ادامه دهید و مشکلی پیش نیاد.به علت اینکه در ماه رمضان برای سحری بیدار شده و و آماه سحری و می شود، ساعات کمتری نسبت به گذشته خواهید خوابید. پس لازم است که زمانهایی برای استراحت و خوابیدن پیدا کنید.

در گذشته در بعضی از استان های گرمسیری ایران روزه داران از افطار تا سحر بیدار بودند و بعد از نماز و عبادت صبحگاهی تا نزدیک ظهر می خوابیدند و تقریبا ۸ ساعت خواب خود را تکمیل می کردند. اما امروزه با توجه به زندگی های مدرن و ساعات کار اجباری ادارات چنین چیزی تقریبا امکان پذیر نیست.

حدود ساعت ۱۱ شب بخوابید و یک ساعت قبل از سحری بیدار شوید. تا هم معده و بدن شما در وضعیت آماه شدن برای خوردن قرار گیرید و هم زمان کافی برای طبخ یا آماده سازی سحری را داشته باشید.

بعد از سحری که طبق معمول زمانی برای تلاوت قران و نماز می گذرد. بهتر است بعد از آن به رختخواب بروید و استراحت کنید. با توجه به جابجا شدن ساعات ادارات در ایام رمضان وقت مناسبی است که یک ساعت بیشتر بخوابید. همچنین هنگام ظهر چون روزه دار نهار نمی خورد. حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان نهار را وقت دارد که استراحت کند.

راههای دریافت اپلیکیشن آسان بسان

هایپرمارکت آنلاین سیب اپهایپرمارکت آنلاین در کافه بازارهایپرمارکت آنلاین در گوگل پلی

 

 

سوپر مارکت آنلاین آسان بسان چیست؟

امروز کرمانشاه ، فردا ایران

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0