درمان سوختگی سطحی

درمان سریع سوختگی های سطحی در خانه . در ابتدا باید نوع سوختگی مشخص شود . اگر میزان آن از یک حد بیشتر باشد باید سریع به مراکز درمانی مراجعه کرد.

در این مقاله سوختگی های سطحی و درجه ۱ و تا حدودی درجه ۲ مورد بررسی و درمان خانگی بحث میشود

سوختگی درجه ۱ :

سوختگی سطحی خفیفترین نوع سوختگی است که فقط لایه خارجی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می کند. علل آن سوختگی ناشی از شعله ملایم است.
ظاهر سوختگی

پوست در محل سوختگی گرم ، قرمز و دردناک (گاهی درد شدید) و حساس به لمس است و می‌تواند کمی متورم باشد وقتی با نوک انگشت به ملایمت به ناحیه سوخته فشار وارد کنیم، قرمزی بطور موقت سفید می‌شود. سوختگی درجه یک در ابتدا بسیار دردناک است ولی معمولاً در عرض چند روز بدون بر جای گذاشتن جوشگاه و گوشت اضافه ، با پوسته ریزی محل سوختگی ، بهبود می‌یابد.

سوختگی درجه ۲ :

سوختگی با شدت متوسط است که فقط اپیدرم و قسمتی از درم (اما نه همه درم) را مبتلا می‌کند و به بافتهای زیرین آسیبی نمی‌رساند. این نوع سوختگی مانند سوختگی درجه یک از نوع با ضخامت نسبی است. علل آن ریختن مایعات داغ (مثل آب جوش یا چای داغ ) روی پوست ، شعله آتش ، آفتاب سوختگی شدید و غیره هستند.
ظاهر سوختگی

محل سوختگی دارای قرمزی قابل توجه ، تاول و ظاهری توری مانند یا شبکه‌ای شکل است. مانند سوختگی درجه یک با فشار انگشت در محل قرمزی ، سفیدی موقت ایجاد می‌شود. معمولاً شکافهای کوچکی در اپیدرم و تاولهای بزرگ پر از مایع دیده می‌شوند.
مشخصه این نوع سوختگی درد بسیار شدید و عمیق می‌باشد و سوختگی بینهایت به لمس حساس است بطوری که حتی برخورد باد یا جریان هوا با آن سبب درد سوزاننده‌ای می‌شود. اگر سوختگی درجه دو بطور مناسب درمان و مراقب شود خودبخود بهبودی می‌یابد و جوشگاه بسیار کمی بر جای می‌گذارد.

 

نکته : دقت کنید که اگر قطر سوختگی درجه ۲ بیشتر از ۷ سانتی متر باشد بهتر است که یک متخصص سوختگی آنرا را ویزیت کند.

سوختگی بیشتر از این حد به هیچ عنوان درمان های خانگی برای آن تجویز نمیشود.

درمان-لک-سوختگی-سطحی

حال که سوختگی های را شناختیم به راه های درمان خانگی آن می پردازیم

علت سوختگی بسیار مهم است مثلا اگر سوختگی بر اثر استفاده از جرم گیرها باشد باید با آب سرد شسته شود

و به هیچ عنوان از سرکه برای درمان آن استفاده نکرد چون خود سرکه تا حدی اسیدی است .

۷ روش سریع درمان سوختگی سطحی در خانه  :

  1. یخ : برای سوختگی های درجه ۱ میتوان از یخ استفاده کرد و حدود ۵ الی ۱۰ دقیقه یخ را بر روی محل سوختگی قرار داد . علاوه بر تسکین درد به روند بهبود هم کمک میکند.
  2. عسل : عسل یک آنتی بیوتیک طبیعی است پس میتوان محل سوختگی را عسل مالید و آنرا باندپیچی کرد.
  3. شیر پرچرب : برای تسکین درد میتوان محل سوختگی را چند دقیقه ایی در شیر پرچرب فروکرد . این کار تا حدودی باعث می شود که محل سوختگی تاول نزند.
  4. سفیده تخم مرغ : برای سوختگی های درجه ۲ و روند درمان موثر است
  5. روغن استوقدوس : بر روی زخم سوختگی بمالید برای روند درمان سوختگی های درجه ۲ بسیار مفید است.
  6. سرکه : ترجیحا سرکه سیب به علت غلظت کم اسید آن یک آنتی باکتریال و یک ضدعفونی کننده مناسب است . پاک کردن یا قرار دادن محل سوختگی در سرکه باعث میشود که آلودگی های اطراف سوختگی از بین برود و همچنین خود سرکه یک التیام بخش است.
  7. برگ تازه آلوئه ورا : برگ تازه آلوئه ورا را بشکنید و مایع داخل برگ را بر روی زخم بمالید .

بهتر است که گیاه آلوئه ورا را در خانه داشته باشید . این گیازه نیاز به مقدار کمی نور و محیط گرم دارد . از برگ این گیاه استفاده های دیگر هم میتوان کرد به عنوان مثال یک ماسک صورت طبیعی بسیار مفید است.

سوپر مارکت آنلاین آسان بسان چیست؟ و راههای دریافت اپلیکیشن آسان بسان

امروز کرمانشاه ، فردا ایران

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *