حذف برچسب قیمت درست یا غلط

آخرین مصوبه که محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای آخر کار خود ابلاغ کرد حذف برچسب قیمت از روی کالاهای سوپرمارکتی بود.

در چند سال اخیر با رشد سوپرمارکتها و فروشگاهای زنجیره ایی خیلی از این فروشگاهها با قیمتی پایین تر از برچسب قیمت ، کالا را عرضه میکنند.

همچنین خیلی از غرفه ها و دکه های در نمایشگاه ها و سینما ها کالا را با قیمتی بالاتر از برچسب ارائه میدهند . این آشفتگی در قیمت ها باعث شده است که وزارت صنعت تصمیم به آزاد کردن قیمت ها و روی آوردن به قیمت گذاری رقابتی کند.

قیمت گذاری رقابتی بهشت تولیدکنندگان یا مصرف کنندگان ؟

در واقع در قیمت گذاری در یک سیستم توزیع و تولید رقابتی هم به نفع مصرف کننده است و هم تولید کننده

به طوری که اگر قیمت مواد اولیه و خدمات تغییر کند ، تولید کننده قیمت نهایی خود را تغییر میدهد و درگیر مجوزهای متعدد و وقت گیر دولتی نمیشود . و در کنار آن هم مصرف کننده هم باید حق انتخاب داشته باشد که در بین شرکتهای تولیدی مختلف و برندهای مختلف به دنبال با صرفه ترین و باکیفیت ترین محصول بگردد.

این شرایط در زمانی ایجاد می شود . که در بازار به اندازه کافی شرکتها و برندهای مختلف وجود داشته باشد و این شرکتها در شرایط رقابتی نسبتا نزدیکی به هم باشند.

اما اگر این شرایط وجود نداشته باشد چه اتفاقی رخ میدهد ؟

بدترین حالت به وجود آمدن انحصار در بازار است . انحصار وقتی به وجود می آید که یک شرکت رقبا را از میدان به در می کند و بعد از تثبیت خود در بازار قیمت گذاری را به دلخواه خود انجام میدهد. و بدترین حالت بر سر مصرف می آید.

در این شرایط سیستم نظارتی چگونه است ؟

بهترین حالت نظارت دولت به قیمت گذاری غیر منصفانه است . و در صورت به وجود آمدن انحصار ، درهای واردات را باز کند و با پایین آوردن تعرفهای گمرکی کالاهای باکیفیت (دقت شود با کیفیت نه کالاهای بنجل و بی کیفیت ) خارجی اجازه ورود به بازار را پیدا کند و با به هم خوردن انحصار و عرضه و تقاضا خود بخود قیمت کالا به حالت رقابتی خود بر خواهد گشت .

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *