نان یکی از اصلی ترین ماده غدایی در هر جای دنیا می باشد ،  کمتر ملتی را در دنیا می توان پیدا کرد که نان جز اصلی  غذای مصرفی آنها نباشد . با توجه به مصرف بالای نان ارزش غذایی نان بسیار بالا می باشد ، به طوری که طوری که روزانه حدود ۵۰- ۴۰ درصد انرژی دریافتی و ۴۵ درصد پروتئین مصرفی از طریق نان تأمین می ‌شود .

به علاوه میزان دریافت ویتامینB1، آهن و کلسیم  از نان قابل توجه بوده و سهم عمده‌ای در تامین نیاز روزانه را به خود اختصاص می‌ دهد.

مصرف نان در ایران

در ایران به طور متوسط هر فرد روزانه۴۱۰ گرم نان مصرف میکند ، با توجه به این که هر ۱۰۰ گرم نان ۲۷۴ کالری انرژی تولید می ‌کند، می توان گفت هر فردی روزانه حدود ۱۱۰۰ کالری انرژی از طریق نان دریافت می ‌کند. سرانه مصرف ساليانه نان ۱۶۰ کیلوگرم است. در حالی که متوسط مصرف سالانه در دنیا ۲۵ کیلوگرم است ایرانی ها ۶ برابر متوسط مصرف دنیا نان مصرف می کند .

سالم ترین نان در ایران

یکی از عوامل اثرگذار در میزان کیفیت نان، ارزش غذایی آن است . که میزان کالری تولید شده، وجود ریزمغذی ها و همچنین ویتامین ها در نان تعیین کننده ارزش غذایی اش است. هرقدر آرد تیره تر باشد، یا درجه استخراج آرد بالاتر باشد، یا هرقدر میزان سبوس آرد بیشتر باشد . نان سنگک به دلیل مقدار سبوس بیشتری که دارد، ارزش غذایی بیشتری داشته و نسبت به نان های سنتی دیگر ارجحیت دارد .

نکته دیگری که می تواند در حفظ ارزش غذایی نان دخیل باشد، مدت زمان طبخ است. مدت زمان طبخ نان سنگک و بعد از آن بربری، بیشتر از مدت زمان طبخ تافتون و لواش است. به همین دلیل تخمیر نان سنگک بهتر صورت می گیرد ، بربری، تافتون و لواش به ترتیب در درجه های بعدی قرار می گیرند.

البته امروز تقریبا تمامی انواع آرد های نانوایی را برای با عناصر ریز مغذی و انواع ویتامین غنی سازی می کنند ، که به این نان تولیدی نان غنی شده گفته می شود که ارزش غذایی نان را دو چندان می کند.

راههای دریافت اپلیکیشن آسان بسان

هایپرمارکت آنلاین سیب اپهایپرمارکت آنلاین در کافه بازارهایپرمارکت آنلاین در گوگل پلی

 

 

سوپر مارکت آنلاین آسان بسان چیست؟

امروز کرمانشاه ، فردا ایران

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0