آیا ماکارونی چاق کننده است؟

آیا ماکارونی چاق کننده است ؟ اگرفکر می کنید با خوردن ماکارونی چاق می شوید در اشتباه هستید و به بدن خودتان ظلم کرده اید.

ماکارونی سرشار از کربوهیدارت است اما این نکته را فراموش نکنید، که کربوهیدرات ها دشمن نیستند، بلکه هر چیز را بیش از حد مصرف کردن درست نیست.

تاثیر ماکارونی بر قند خون

برای ارزیابی تاثیرغذا بر میزان قند خون از شاخص گلیسمی استفاده می کنند. غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند شکر و نان سفید شاخص گلیسمی بالایی دارند. پاستا از آنجا که در درجه اول کربوهیدرات است، معمولا به عنوان غذایی با شاخص گلیسمی بالا شناخته می شود.

غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند، بلافاصله پس از استفاده قند خون را بالا می برند از آنجا که ماکارونی در درجه اول کربوهیدرات است، معمولا به عنوان غذایی با شاخص گلیسمی بالا شناخته می شود.

با این حال ماکارونی شاخص گلیسمی پایینی دارد. نوع آردی که در ساخت پاستا به کار می رود، آرد سمولینا است که در برابر شکسته شدن مقاوم تر است و گلوکوز را آرام تر وارد جریان خون می کند، مخصوصا در مقایسه با دیگر کربوهیدرات ها مانند نان سفید.

ماکارونی را با چه موادی استفاده کنیم

چیزی که روی پاستا می گذارید به اندازه مقدار پاستایی که میل می کنید مهم است. اضافه کردن سس خامه ای روی یک وعده پاستا می تواند تا حدود زیادی مقدار کالری آن را دچار تغییر کند پس بهتر است از این سس کمتر استفاده کنیم و از سس های دیگری را جایگزین استفاده شود.

سس هایی که بر پایه گوجه فرنگی، حاوی آنتی اکسیدان و ویتامینC  هستند بسیار مفید اند، و می تواند مکمل مناسبی برای ماکارونی باشد.

البته می توان با روغن زیتون، سیر و سبزیجات سس های مناسبی درست کرد در هر صورت اگر هر نوع سسی را با ماکارونی مصرف می کنیدسبزیجات را فراموش نکنید افزودن سبزیجات به بشقاب ماکارونی ارزش غذایی آن را بالا می برد.

چند نکته هنگام مصرف ماکارونی

ماکارونی را دم نکنید بگدارید کمی سفت باشد آنگاه مصرف کنید هر چه ماکارونی نرم تر باشد خاصیت گلیسمی آن افزایش پیدا می کند وباعث افزایش قند خون می شود.

حتما هنگام مصرف ماکارونی از روغنهای حاوی امگا۳ مثل روغن زیتون ،انواع غلات و سبزیجات استفاده کنید.

وقتی که ماکارونی میل می کنید، هر زمان که احساس سیری کردید دست از غذا بکشید، و یا حتی می توانید قبل از احساس سیری کامل غذا را کنار بگذارید، رسیدن پیغام سیری به مغز حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد.

کلام آخر

آیا ماکارونی چاق کننده است؟ در جواب باید گفت ماکارونی به تنهایی نمی تواند عامل چاقی باشد. ماکارونی در عین اینکه می توانند چاق کننده باشد غذایی بسیار مفید است. مصرف ماکارونی غنی شده برای بدن بسیار مفید مصرف آن را فراموش نکنید.

بسیاری از کشورها چند قرنی است در حال مصرف ماکارونی هستند اما با مصرف چند مکمل مناسب با ماکارونی دچار چاقی نشده اند و شاخص چاقی در این کشورها بسیار پایین است.

هیچ دیدگاهی ثبت نشده هنوز, شما اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *